У четвер 23 червня заяви українських політиків переважно стосувались офіційного отримання Україною статусу кандидата в ЄС. У своїх промовах політики висловлювали вдячність Європейському Союзу та заявляли, що нарешті Україна прощається з пострадянською політикою і йде по євроінтеграційному вектору. Крім цього, Андрій Єрмак представив новий пакет санкцій Єрмака-Макфола. Дмитро Кулеба пояснив країнам африканського континенту, що Україна хоче повернутися до експорту своєї сільськогосподарської продукції. А міністр оборони Олексій Резніков заявив, що РСЗВ HIMARS вже в Україні.
Президент України Володимир Зеленський
Володимир Зеленський у своєму зверненні до учасників саміту ЄС, після надання Україні статусу кандидата на членство, наголосив, що сьогодні одне з найважливіших рішень для України за всі 30 років незалежності нашої держави. «На п’ятий день повномасштабної війни росії проти України ми подали заявку на вступ до Європейського Союзу. Ми надзвичайно швидко та повністю якісно надали відповіді на опитувальник, який отримали від Європейської комісії. І сьогодні – цей бажаний результат. Я хочу сьогодні ще раз особисто підтвердити, що Україна здатна стати повноправним членом Європейського Союзу», – заявив Зеленський
Крім цього, Володимир Зеленський зазначив під час спілкування з професорами та студентами вишів Ізраїлю, що Україна після перемоги буде будувати державу з потужною системою безпеки й оборони на зразок ізраїльської. «Я думаю, що в багатьох сферах на нас чекають дуже схожі з вашою прекрасною державою речі. Ми будемо розуміти, що наш сусід – Російська Федерація. Ми будемо розуміти, що Росія, навіть після того, як ми закінчимо війну та переможемо, може знову через 10-20 років піти в наступ. Я не кажу, що це неодмінно буде. Але ми більше не віримо російському сусіду», – сказав президент. «Ми будемо відбудовувати європейську державу, яка буде членом Європейського Союзу. Але з таким потужним захистом, який є у Держави Ізраїль», – додав Володимир Зеленський.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак
Андрій Єрмак висловив впевненість в обраному векторі України. «У парламенті всі фракції та групи підтримали звернення до країн ЄС щодо надання Україні статусу країни-кандидата на вступ до Євросоюзу. Це демонструє відсутність альтернативи євроінтеграційному вектору нашої держави – вперше в історії незалежності України депутати єдині у цьому прагненні в стінах Верховної Ради», – заявив Єрмак.
Крім цього, Андрій Єрмак заявив про нові запропоновані санкції, які розробила Міжнародна санкційна група Макфола-Єрмака. Розроблені пропозиції базуються на залежності росії від західних резервних валют, ринків і банків, зокрема в торгівлі. Мета запропонованих обмежень – позбавити рф фінансових потоків, які агресор спрямовує на спонсорування війни. За словами Керівника Офісу президента потрібно зробити три кроки:
- накласти повні блокувальні санкції на весь фінансовий сектор рф;
- цілком відмовитися від надання послуг та співпраці з агресором у фінансовій сфері;
- досягти інституціональної ізоляції, розпочавши перехід до нової економічної політики без участі рф;
Також рф має бути визнана державою – спонсором тероризму і включена до чорного списку Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (FATF). Єрмак наголосив, що Дорожню карту фінансових санкцій, як і попередні напрацювання групи Єрмака-Макфола буде передано інституціям, які відповідають за реалізацію санкційної політики.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба
На віртуальній прес-конференції, організованій через медіацентр Держдепартаменту США для Африки, Дмитро Кулеба пояснив, що Україна хоче повернутися до експорту своєї сільськогосподарської продукції, що має вирішальне значення на багатьох ринках, якнайшвидше, але в даний час це неможливо через російську блокаду українських портів та вплив війни на врожай.
«Москва боїться, що африканські країни відвернуться від неї через викликану нею продовольчу кризу», – заявив Кулеба. У зв’язку з цим Кулеба попросив африканські країни пам’ятати, що Україна завжди була надійним постачальником і підкреслив, що економіка його країни багато в чому залежить від експорту сільськогосподарської продукції. «Ми так само зацікавлені у продажу нашого врожаю, як і ви у його отриманні», — наголосив міністр.
Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк
Михайло Подоляк вважає, що Кремль чекає поки світ втомиться від України. «Непокаране ru-зло завжди розростається. Втручання у вибори, політичні вбивства та ігри з хімічною зброєю трансформувалися в бомбардування міст, міграційну кризу та загрозу голоду. Кремль хоче перечекати, поки світ «втомиться від України». Час показати: світ втомився від російського шантажу», – написав у Twitter Подоляк.
Крім цього, Подоляк заявив, що зараз агресор пропонує наратив через газети та громадські дискусії про те, що Росія – елемент Європи, треба думати та враховувати її інтереси. Що треба йти на поступки, а процес перемовин має враховувати умови рф. «Ми не повинні розслаблятися та маємо постійно показувати реальну історію війни – картинки, людей, які страждають, події на сході, обсяг та інтенсивність обстрілів з боку рф… Нам доведеться повторювати багато разів, що війна нікуди не поділася. І якщо ми її не зупинимо, то вона просто буде розширюватися, і дедалі більше людей платитимуть величезну ціну», – наголосив радник керівника Офісу Президента.
Міністр оборони України Олексій Резніков
Реактивні системи залпового вогню HIMARS вже на передовій в Україні, про це повідомив Олексій Резніков. «HIMARS прибув в Україну. Дякую моїм американським колегам за ці потужні інструменти! Літо буде спекотним для російських окупантів. І останнім для деяких з них», – повідомив міністр.