У вівторок, 9 серпня, важливою подією стала серія вибухів на військових об’єктах окупованого Криму та інших місцях, які знаходяться на значній відстані від лінії фронту. Україна не бере на себе відповідальність за «бавовну» на аеродромі в Новофедорівці АРК, а лиш застерігає від куріння у невстановлених місцях. Михайло Подоляк вважає, що події в Криму це може бути наслідком компенсаторних механізмів неефективного управління всередині збройних сил російської федерації, або детонації боєприпасів, або «головотяпства» в російській армії, або партизанського руху. Втім, Володимир Зеленський заявив, що з Криму все почалося – ним і закінчиться.
Михайло Подоляк також заявив про підготовку трибуналів у квазіюрисдикціях, а Олексій Данілов зазначив, що референдуми на окупованих територіях можливі тільки в режимі фейкових новин. Андрій Єрмак повідомив, що в росії із-за санкцій розбирають іноземні авіалайнери на запчастини, а прем’єр – міністр Естонії пропонує зупинити видачу туристичних віз росіянам в Європу. Денис Шмигаль повідомив про функціонування програми єРобота, як один із ключових елементів у розвитку бізнесу. Крім того, прем’єр анонсував, що держаний бюджет 2023 року буде бюджетом воєнної економіки. Олексій Резніков заявив, що Фінляндія відправляє своїх інструкторів у Великобританію навчати українських військових.
Президент України Володимир Зеленський
Володимир Зеленський закликав світ бути рішучими. «Єдина різниця між терористами та росією – перші беруть на себе відповідальність за скоєне, а росія не має мужності зробити це й має нахабство звинувачувати у своїх злочинах інших – окремі країни й цілий світ. І зараз цей світ стоїть перед вибором. Рішучість, а отже – припинення злочинів і звірств росії, або чергові вибухи чергових бомб від цих терористів», – заявив Президент.
Президент також прокоментував вибухи в окупованому Криму. «Ми не забудемо, що саме з окупації Криму почалася російська війна проти України. Росія перетворила наш півострів, який завжди був і буде одним із найкращих місць у Європі, на одне з найнебезпечніших місць у Європі. росія принесла в Крим масштабні репресії, екологічні проблеми, економічну безвихідь і війну. Війну», – зазначив Зеленський.
«Присутність російських окупантів у Криму – це загроза для всієї Європи й для глобальної стабільності. Не може бути безпечним Чорноморський регіон, поки Крим окупований. Не буде стабільного й тривалого миру і в багатьох країнах на узбережжі Середземного моря, поки Росія має змогу використовувати наш півострів як свою військову базу. Ця російська війна проти України та проти всієї вільної Європи почалася з Криму і має закінчитися Кримом – його звільненням. Сьогодні неможливо сказати, коли це станеться. Але ми постійно додаємо необхідні компоненти у формулу звільнення Криму», – додав він.
«Від Харківщини й до Херсона, від Донецька й до Енергодара, від Станиці Луганської і до Ялти, від Бердянська і до Новофедорівки – все це частини нашої країни, все це Україна, яка буде повністю вільною», – заявив Президент.
Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк
Михайло Подоляк прокоментував «бавовну» на військових об’єктах окупованого Криму. «Демілітаризація Російської Федерації — невід’ємна частина забезпечення глобальної безпеки. Майбутнє півострова Крим — бути перлиною Чорного моря, національним парком з унікальною природою та світовим курортом. Не військовою базою для терористів. Все тільки починається», – заявив він.
Подоляк в ефірі «Дождя» заперечив причетність України до вибухів в Криму. «Звісно, ні. Ми тут до чого? Це, мабуть, компенсаторні механізми неефективного управління всередині збройних сил російської федерації». Подоляк сказав російському телеканалу, що причини вибухів могли бути будь-якими: від детонації боєприпасів, про яку говорить Міноборони росії, до «головотяпства» в російській армії. «Чи може це бути хтось із партизанського руху, який набирає обертів? Звичайно, тому що люди, які жили в окупації, розуміють, що час окупації закінчується і потрібно виявляти свою позицію. Це відбувається тому, що повернення мусить бути», – заявив він.
Михайло Подоляк в інтерв’ю El País наголосив, що Україні треба повернутись до кордонів 1991 року. «Спочатку – тактична поразка росії, потім – вихід за міжнародно визнані кордони України, тобто межі 1991 року. Якщо з росією залишиться хоча б точка конфлікту, це буде незавершена війна. Якщо росія не програє, вона продовжить провокувати Європу в таких анклавах, як Придністров’я, Грузія чи Північний Казахстан», – сказав Михайло Подоляк.
Також Подоляк відреагував на підготовку так званого трибуналу на окупованій частині Донецької області. «Будь-які «трибунали» у квазіюрисдикціях – це пропагандистське шоу для внутрішнього вжитку. Спроба провести судилище над 🇺🇦 полоненими – це воєнний злочин і порушення Женевської конвенції. ООН та МКЧХ мають жорстко заявити позицію. Ще не пізно повернути повагу до цих абревіатур», – зазначив Михайло Подоляк.
Радник закликає зупини росію вже зараз: «росія пропонує людству прийняти «Нацистський світ 2.0», що передбачає «право сили». А з ним – масові страти, тортури, викрадення дітей, фільтраційні концтабори. Все це подається під брендом «Русский мир». До газових камер лишається півкроку. Це категорично треба зупинити. Зараз», – наголосив він.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак
Керівник Офісу повідомив чергові новини із санкційного фронту, а саме результати дії санкцій проти агресора: «На росії почали розбирати авіалайнери на запчастини через санкції. Як мінімум 2 літаки зараз розбираються – Sukhoi Superjet 100 і “майже новий” Airbus A350. Також було знято обладнання з кількох літаків Boeing 737 та Airbus A320. «Санкції не працюють», кажете», – наголосив Єрмак.
У Європі закликають припинити видавати туристичні візи росіянам – про це повідомив Андрій Єрмак. «Треба повернути росію в срср. Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас закликала зупинити видачу туристичних віз росіянам на поїздки до ЄС. Бо відвідування Європи – це привілей, а не право людини. росія буде в ізоляції. Ми разом із союзниками зробимо все для цього. Хотіли в радянський союз? Буде у вас радянський союз», – зазначив Єрмак.
«Український південь особливо прекрасний у серпні», – так прокоментував вибухи в Криму Андрій Єрмак.
Андрій Єрмак також повідомив новини із світу кінематографу. Асоціація EFAD (European Film Agency Directors) одноголосно проголосувала за вступ Державного агентства України з питань кіно. «Це дуже важливе рішення для українського кінематографу, бо дасть можливість додатково розповідати правду про війну росії проти України за допомогою кіно. EFAD – це європейська асоціація, що об’єднує 35 національних кіно- та аудіовізуальних агенцій, з базою у Брюсселі. Членство в EFAD охоплює країни Європейського Союзу, а також Ісландії, Норвегії, Республіки Північна Македонія, Чорногорії, Сербії, Швейцарії та Великої Британії», – прокоментував Єрмак.
«Очистити українську землю від російських мін та боєприпасів – одне з найважливіших завдань для нас. Державний департамент США затвердив допомогу Україні на суму $89 млн для розмінування. Це дозволить навчити та оснастити 100 команд для знешкодження наземних мін і боєприпасів, які не розірвалися під час ведення бойових дій. За нашими оцінками, 160 000 квадратних кілометрів української землі потребують розмінування – це приблизно розмір Вірджинії, Меріленда та Коннектикуту разом узятих. Вдячні нашим союзникам. Ця допомога пришвидшить відновлення України», – повідомив Єрмак.
Прем’єр – міністр України Денис Шмигаль
«Мінування найбільшої в Європі атомної електростанції та провокаційні обстріли, які здійснюють російські війська, мають отримати відповідну оцінку. Росія повинна отримати статус держави — спонсора тероризму. Про це ми говоримо з усіма партнерами й перш за все зі Сполученими Штатами, де така ініціатива вже здобула підтримку Конгресу. Від імені Уряду також хочу закликати світ вплинути на росію, аби її військові негайно покинули територію атомної станції, прилеглі території та місто Енергодар. Адже наслідки потенційної катастрофи відчує не лише Україна, але і весь світ», – заявив на засіданні Уряду Денис Шмигаль.
Прем’єр повідомив про функціонування програми єРобота. За його словами, Уряд виділив чергові 45 млн грн на безповоротні гранти для створення нових переробних підприємств у межах програми єРобота, а також стартував прийом заявок за ще одним напрямом програми — безоплатне навчання на ІТ-спеціальностях. «Держава зацікавлена, аби бізнес продовжував працювати й розвиватися. Запуск програми єРобота — це один із ключових елементів у цьому напрямку», – заявив Денис Шмигаль.
Крім цього, Денис Шмигаль заявив, що держаний бюджет 2023 року буде бюджетом воєнної економіки. «Уряд почав роботу над державним бюджетом на 2023 рік. Це буде бюджет воєнної економіки, де пріоритетом залишається армія та безпека. Крім того, в рамках державного бюджету плануємо створити Фонд оперативного відновлення, куди міжнародні донори матимуть змогу спрямовувати кошти, а також куди зможе перераховуватися прибуток низки державних підприємств», – наголосив прем’єр.
Міністерство оборони України
Міністерство оборони України опублікувало заяву щодо вибухів на військових об’єктах в окупованому Криму. «Щодо пожежі на території аеродрому «Саки» в районі населеного пункту Новофедорівка у тимчасово окупованому росією Криму. Міноборони України не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях. Факт пожежі може бути використаний країною-терористом в інформаційній війні. Не виключаємо, що окупанти «випадково» знайдуть якісь характерні «шеврон», «візитівку» чи навіть «ДНК». Принагідно звертаємо увагу, що одяг з бавовни дуже гігієнічний. Зберігайте спокій та вірте Збройним Силам України!», – зазначили в міністерстві.
Міністр оборони України Олексій Резніков
Олексій Резніков повідомив, що Фінляндія відправляє своїх інструкторів у Великобританію навчати українських військових. «Інший друг України приєднується до британської програми підвищення боєздатності #UAarmy. Фінляндія відправить своїх військовослужбовців до Великобританії для навчання наших військ. Давайте разом кувати перемогу над терористичною державою!», – заявив Резніков.
Секретар РНБО України Олексій ДаніловОлексій Данілов наголосив, що провести референдуми можливо тільки в режимі фейкових новин. «рф не вистачає колаборантів. На тимчасово окупованих територіях призначені гауляйтери не можуть сформувати органи управління. Проведення будь-яких «референдумів» можливе виключно в режимі фейкових новин. Але не втрачаємо пильності – спостерігаються активні спроби фсб замість розгромленої «п’ятої колони» сформувати «шосту». Ці спроби приречені, як і ті, хто спокуситься на 30-ть рашистьких срібняків. 2022 – не 2014», – заявив він.