Для проведення перемовин росія спочатку має звільнити окуповані території України – Зеленський

На поточний момент для України гострими питаннями стали експортна зернова ініціатива, ядерний шантаж росії, питання захисту та звільнення українських полонених, створення Спеціального трибуналу для росії. Саме навколо цих тем 18 серпня була проведена тристороння зустріч у Львові між Володимиром Зеленським, Генеральним секретарем Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутеррішем та Президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом. Проте, за словами Дмитра Кулеби, жодна сторона не схиляла Україну на поступки росії. Кулеба також акцентував увагу, що на зустрічі лідери не просто скоординували позиції, а скоординували свої дії з ключових питань.
Дмитро Кулеба повідомив, що Рафаель Гроссі готовий очолити делегацію МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, а Зеленський вважає, що немає жодних об’єктивних перепон, щоб місія МАГАТЕ не потрапила на Запорізьку АЕС. Крім цього, Президент України зауважив на необхідності якнайшвидше направити місію зі встановлення фактів до Оленівки, де росія цілеспрямовано вбила українських військовополонених.
Російські війська продовжують здійснювати терористичні акти та вкотре здійснили ракетний удар по цивільним об’єктам Харкова, внаслідок чого є поранені та загиблі. З цього приводу Михайло Подоляк заявив, що росія упивається кров’ю в прямому ефірі. Водночас він анонсував яскравий оксамитовий сезон у Криму та наголосив, що у цій війні немає іншого можливого сценарію, аніж військова поразка росії. Територіальне відновлення прокоментував Олексій Данілов, який знову заявив, що Україна деокупує свої території до кордонів 1991 року.

Президент України Володимир Зеленський

Володимир Зеленський 8 серпня мав низку важливих зустрічей у Львові. Так, Президент зустрівся з Генеральним секретарем Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутеррішем. Володимир Зеленський обговорив з Гутеррішем наступні питання:

  • продовження зернової ініціативи. Зокрема було окреслено можливі напрямки подальшого розвитку ініціативи – її вдосконалення та підвищення рівня безпеки реалізації, а також збільшення кількості суден, які безпечно експортують українське продовольство. «Україна готова й надалі бути гарантом глобальної продовольчої безпеки», – наголосив Президент;
  • питання незаконної та примусової депортації громадян України до рф та захисту українців, яких незаконно утримують у росії. «Прошу вас особисто сприяти отриманню представниками ООН постійного безперешкодного доступу до депортованих українців», – сказав Володимир Зеленський;
  • питання ядерного шантажу росії на ЗАЕС. Президент наголосив, що цей свідомий і цинічний терор з боку агресора може мати катастрофічні наслідки для України та всього світу. Володимир Зеленський наголосив, що Організація Об’єднаних Націй має забезпечити безпеку цього стратегічного об’єкта, його демілітаризацію та повне звільнення від російських військ;
  • військовополонених із «Азовсталі». Гутерріш повідомив про роботу над направленням місії ООН для встановлення фактів в Оленівці, де росія вчинила цинічний теракт проти українських військовополонених. Володимир Зеленський запропонував включити до мандату місії питання дотримання російською стороною домовленостей, досягнутих в контексті виведення українських захисників з «Азовсталі», а також передбачити забезпечення безпеки та прав усіх українських військовополонених;
  • притягнення до відповідальності росії. Володимир Зеленський заявив про роботу над правовими механізмами притягнення росії до відповідальності, зокрема створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії, вчиненого державою-терористом проти України, а також нового міжнародного механізму компенсації збитків, завданих російською агресією;

У Львові Президент України Володимир Зеленський також провів зустріч з Президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом. Основними питаннями на обговорені стали:

  • питання зернової експортної ініціативи. Володимир Зеленський відзначив провідну роль Туреччини й особисто Реджепа Таїпа Ердогана в тому, що ця ініціатива була започаткована та реалізовується. Лідери обговорили можливість удосконалення ініціативи, посилення безпеки її реалізації, збільшення обсягів відповідного експорту;
  • питання масштабного викрадення росією зерна на тимчасово окупованій території України. На зустрічі було зазначено, що окупанти привласнили майже 0,5 млн тонн збіжжя. Лідери погодилися, що будь-яка торгівля краденим є неприпустимою. «Намагання Росії продати крадене мають бути зупинені», – заявив Володимир Зеленський;
  • Ситуація навколо ЗАЕС. Володимир Зеленський наголосив, що російський ядерний шантаж на Запорізькій АЕС є одним із найбільших ризиків, які створила війна росії проти України. «Росія повинна вивести свої війська зі станції негайно», – наголосив Президент України;
  • лідери торкнулися питань оборонної взаємодії, обговорили перспективи співпраці в цьому напрямку;

За результатами тристоронньої зустрічі з Ердоганом та Гутеррішем, Володимир Зеленський заявив на брифінгу, що перемовини з росією можливі тільки після виведення військ окупанта з території України. ««Я сказав зі свого боку пану Президенту Туреччини, що російській федерації немає віри. Вважаю, що в цьому вікні – російська зброя, і тому дуже здивований, що вони готові до якогось миру. Не може хотіти миру той, хто ґвалтує, щодня б’є крилатими ракетами по наших містах, по цивільній інфраструктурі. Тож спочатку, мені здається, вони повинні залишити наші території, а потім буде потім», – сказав Президент.

Він також озвучив обговорене питання щодо ситуації на ЗАЕС. «Детально обговорили ядерний шантаж росії навколо Запорізької атомної станції. Ядерна безпека – це безумовний пріоритет для всіх у світі, нові виклики, і росія повинна негайно й без будь-яких умов вивести свої війська з території ЗАЕС, припинити всі провокації, всі обстріли. Неприпустимо, що росія свідомо ставить усіх нас на межу радіаційної катастрофи світового масштабу», – зазначив Президент України.

«Ядерний шантаж Росії – це вже точно має бути вирішальним аргументом для всіх, хто ще сумнівався в тому, що Росія заслуговує на офіційне визнання державою-терористом і відповідне політико-юридичне ставлення до неї», – наголосив він на брифінгу.

Щодо військовополонених Зеленський заявив, що погодили з Генеральним секретарем щодо необхідності якнайшвидше направити місію зі встановлення фактів до Оленівки. «Усі міжнародні організації мають робити все для того, щоб одержати доступ до місць утримання громадян України, зокрема це стосується так званих фільтраційних таборів», – заявив він.

З приводу Спеціального трибуналу Президент наголосив на його необхідності. «Я переконаний, що без цих інструментів не вдасться відновити міжнародний правопорядок після цієї війни та захистити міжнародне право від посягань інших потенційних держав-терористів», – акцентував Володимир Зеленський.

Під час традиційного вечірнього звернення Володимир Зеленський зазначив, що немає жодних об’єктивних перепон, щоб місія МАГАТЕ не потрапила на Запорізьку АЕС. «Сьогодні з паном Гутеррішем обговорили параметри цієї місії й те, що вона може дуже швидко та цілком безпечно потрапити на станцію в легальний спосіб через вільну територію нашої держави. І тільки так. Той, хто влаштував ядерний шантаж, точно не може бути «транспортером» будь-яких таких місій. Росія має негайно й безумовно допустити представників МАГАТЕ на станцію й так само негайно та безумовно вивести свої війська з території станції. Світ має силу, щоб це забезпечити» – зазначив він.

Президент повідомив, що закликав Ердогана та Гутерріша озвучити максимально жорстку позицію щодо планованих росією псевдореферендумів на окупованій території, адже будь-який псевдореферендум буде ударом по обличчю міжнародної спільноти.

«Ми з вами можемо й повинні думати тільки про те, як перемогти. Перемогти на полі бою, на політичному фронті, в інформаційному протистоянні, в економічній площині, всюди…Віримо в себе, допомагаємо одне одному, захищаємо інтереси України та знаємо, що мир буде», – звернувся до українців Зеленський.

«Україна завжди пам’ятатиме своїх воїнів, своїх героїв, які віддали життя за свободу нашого народу», – заявив Глава держави під час виступу в Національній академії Сухопутних військ. «Ефективна оборона Києва стала однією з героїчних сторінок історії академії та надихатиме майбутні покоління українських курсантів, які навчатимуться саме тут, у місті Лева, у соборній, вільній і незалежній Україні», – додав він.

«Від якості навчання офіцерів та рівня викладачів великою мірою залежить життя солдатів і результат бойових дій. За роки незалежності в Національній академії Сухопутних військ було підготовлено понад 10 тис. висококласних фахівців для ЗСУ. Усі, хто може ефективно захищати нашу державу на полі бою, завжди залишатимуться фундаментом безпеки українського народу», – наголосив Президент в академії Сухопутних військ.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак

Андрій Єрмак зустрівся з американським винахідником і підприємцем Палмером Лакі, який є засновником компанії Anduril Industries (займається розробкою технологічних рішень в оборонній сфер). Ми обговорили можливості застосування нових оборонних технологій для протидії російській агресії. «Я наголосив, що Україна потребує технологій, які прискорили б вигнання військ загарбника. Також подякував Палмеру Лакі за підтримку нашої держави та запросив його до співпраці з українськими компаніями», – повідомив Єрмак.

Ізоляціонізм росії зростає. «Естонія з 18 серпня припинила пропускати російських громадян із шенгенськими візами, які видала країна», – написав у Telegram Єрмак.

Андрій Єрмак прокоментував зустріч Президента України з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. «Ядерний шантаж росії та ситуація на Запорізькій АЕС, масштабна крадіжка росією зерна на тимчасово окупованій території України, оборонна взаємодія, питання незаконної та примусової депортації українців, звільнення з полону наших військовослужбовців і медиків – головні теми розмов. росія має бути покарана за злочини. Безпеку необхідно відновити», – зазначив він.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков

Туреччина приєдналась до процесу відбудови України. У Львові 18 серпня підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо відновлення інфраструктури, який передбачає участь турецької сторони у повоєнній відбудові України.

«Туреччина – наш стратегічний союзник. Ми вдячні турецьким партнерам за готовність до співпраці у відбудові зруйнованої Росією інфраструктури. Турецький бізнес має великий досвід у будівництві доріг і мостів, зокрема Запорізького та Кременчуцького мостів, і зарекомендував себе як надійний партнер. Тому розраховуємо, що вже зовсім скоро вийдемо на конкретні практичні результати спільної відбудови», – сказав Олександр Кубраков.

В Офісі президента зазначили, що як перший проект розглядається відбудова мосту в селі Романівка Київської області, який з’єднує Бучу та Ірпінь зі столицею.

Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк

17 та 18 серпня російські терористи вкотре здійснили ракетний удар по цивільним об’єктам Харкова, внаслідок чого є поранені та загиблі. Харків. «175 днів жаху. Щоденний терор, удари ракетами по спальних кварталах і цивільних. Росія хоче перетворити Харків на Алеппо-2016, Грозний-1996 чи Варшаву-1945 та упивається кров’ю в прямому ефірі. Кожен, хто і далі має справи з Москвою, – співучасник цього злочину», – прокоментував дії росіян Михайло Подоляк.

Також радник відповів міністерству оборони рф як уникнути можливої катастрофи на ЗАЕС. «Росія занепокоєна через можливість катастрофи на ЗАЕС»,– цинічно сміються в Міноборони росії. Є рішення. Треба просто вивезти БК із цехів, розмінувати споруди, звільнити з камер персонал АЕС, перестати обстрілювати з її території Нікополь та залишити станцію. Все просто, чи не так?», – заявив Подоляк.

Михайло Подоляк зауважив, що єдиний сценарій війни – це поразка росії. «Формулювання важливі. Замість «не дати Україні впасти» – «допомогти Україні перемогти». Світові лідери та західні еліти мають розуміти: у цій війні немає іншого можливого сценарію, аніж військова поразка росії. Все інше поверне світ у хаос та криваві темні віки», – заявив Подоляк.

В інтерв’ю виданню «Настоящее Время» Подоляк прокоментував технічні можливості ударів по Керченському мосту. «Україна довела, що вона ефективна з військової точки зору, абсолютно дієздатна, готова завдавати суттєвих втрат навіть за тими військовими об’єктами, які вважалися недоторканними, тобто до яких не можна було дістатися. На мій погляд, в України поступово формуються будь-які можливості для завдання максимальної шкоди за всіма законними цілями на території України», – зазначив він.

Він також прокоментував імовірні переговори Зеленського з путіним. «Зеленський постійно говорив про те, що заради збереження країни та заради того, щоб зупинити війну на той період, він готовий розмовляти з паном путіним. Зараз, виходячи з поведінки пана путіна, з тих заяв, які ми бачимо, ми розуміємо, що до шостого місяця війни вони так і не оцінили всієї темряви й жаху, який вони принесли на українську землю. І, відповідно, ця зустріч президентів має бути ретельно підготовлена, і російська сторона має адекватно сприймати те, що вона робить. На жаль, вони неадекватно розуміють, і, відповідно, путін неадекватно це сприймає. Тому сама зустріч, навіть якби вона відбулася, вона не несла б ніяких істотних поступів», – заявив Подоляк.

А в інтерв’ю «24 Каналу» Подоляк анонсував яскравий оксамитовий сезон у Криму. «Ми це робитимемо якимось чином. Ми попросимо Сонце, вітер, воду і навіть тютюнові вироби, щоб вони ефективно відпрацьовували за складами боєприпасів. З іншого боку, ми й надалі наполягатимемо, щоб росія добровільно демонтувала всі незаконні бази та мости, які за 8 років там зробили в Криму», – зазначив Подоляк.

Щодо Кримського мосту Подоляк припустив, що він може самостійно впасти від втоми: «Щодо Керченського мосту. Здається, що це не питання його воєнної руйнації. Він може скластися від втоми. Адже йому буде трішки дико перевозити таку кількість людей, які тікатимуть із Криму».

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба

Дмитро Кулеба заявив, що на зустрічі Володимира Зеленського з Ердоганом та Гутеррішем не йшла мова про поступки України росії. «Ніхто нас не схиляв до поступок, якихось поступок на користь росії. Якщо знову полетить якась «зрада» по соцмережах – то одразу хочу сказати, що такого не було», – заявив Кулеба.

«Президенти та Генеральний секретар не просто скоординували позиції, а скоординували свої дії з ключових питань – це зерновий коридор, Запорізька АЕС, звільнення наших полонених. Тобто йдеться не про те, що просто поговорили, а домовились хто, що робить далі», – додав Кулеба.

Він також заявив, що Рафаель Гроссі готовий очолити місію на ЗАЕС. «У нашому дзвінку Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що у відповідь на запрошення України він готовий очолити делегацію МАГАТЕ на Запорізькій АЕС. Я наголосив на терміновості роботи місії щодо загроз ядерній безпеці, спричинених військовими діями росії», – повідомив Кулеба.

Крім цього, міністр прокоментував терористичний акт окупантів у Харкові. «росіяни завдали удару по житловому кварталу Харкова, убивши щонайменше 6 і поранивши щонайменше 16 осіб. росія продовжує вбивати людей посеред Європи. Єдиний спосіб зупинити путіна – надати Україні максимальну військову допомогу та запровадити значно жорсткіші санкції проти росії», – заявив він.

Секретар РНБО України Олексій Данілов

Олексій Данілов вкотре зауважив, що мета Україна повна деокупація до кордонів 1991 року. «Щодо питання, в яких межах відновлення кордонів є метою України? Тільки повна деокупація до кордонів 1991 р. Будь-який територіальний компроміс з кремлем – це війна, відкладена на майбутнє. Саме сьогодні маємо шанс перебити хребет російському «колосу на глиняних ногах», – заявив Данілов.