Білорусь на сьогоднішній день окупована рф – Данілов

У четвер 30 червня заяви українських політиків стосувались звільнення острову Зміїний від російських окупантів, результатів євроінтеграційного процесу та підготовки до імовірного військового вторгнення Білорусії. Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на Донбасі залишається найжорсткішою, водночас звільнення острову Зміїного стало стратегічною перемогою. Денис Шмигаль повідомив про початок експорту української електроенергії в Європу, а Зеленський визначив євроінтеграційний курс пріоритетним напрямком. Олексій Данілов повідомив про підготовку чотирьох областей дати відсіч білоруським військам у разі вторгнення. Дмитро Кулеба зазначив, що росія порушує Конвенцію про статус Каспійського моря, а також повідомив про розірвання дипломатичних стосунків із Сирійською Арабською Республікою. На думку Подоляка дозволити перемогти росії після всіх пафосних промов світових лідерів стане катастрофічним для Заходу. Разом з тим, Андрій Єрмак та Олексій Резніков оголосили про нові поставки зброї від США та Канади.

Президент України Володимир Зеленський

Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні повідомив, що завершується головування Франції в Раді ЄС, а наступником буде Чехія, яка зацікавлена у відбудові України. «Історичний період, коли ми отримали кандидатство. Європа стала сильнішою за цей час. Починається головування Чехії, і я вдячний нашим чеським партнерам за те, що серед пріоритетів свого головування вони визначили відбудову України. Справді важливо почати відбудову якнайшвидше на тій території, яка вже звільнена», – заявив Зеленський.

Глава держави визначив пріоритетним євроінтеграційний курс і наголосив на щоденній роботі у цьому напрямку: «А наш пріоритет – і це буде завданням для всіх представників держави – якнайшвидше має бути виконано все, щоб підготувати початок переговорів щодо членства. Урядовці, депутати, дипломати – всі мають працювати щодо цього 24 години на добу сім днів на тиждень. До речі, завтра будуть новини з цієї теми. Українську євроінтеграцію не зупинити».

Також президент торкнувся військової ситуації в країні: «Безперечно, головне слово сьогодні – «Зміїний». Мабуть, так само багато говорили про Зміїний лише в той день, коли туди прибув російський корабель. Потім і корабель відбув – назавжди, а тепер і острів знову вільний… Ситуація на Донбасі залишається найжорсткішою, надзвичайно тяжкою. Вогнева перевага окупантів досі дуже відчувається – вони дістали вже просто все зі своїх запасів, щоб бити по нас: по Луганщині, по Донеччині. Я вдячний кожному й кожній, хто захищає наші позиції в таких умовах. Це справжній героїзм», – зазначив Зеленський.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль

Денис Шмигаль заявив про чергові результати євроінтеграційного процесу, а саме початку експорту української електроенергії в Європу. За словами прем’єр – міністра з 30 червня експорт пішов у напрямку Румунії, початковий обсяг складає 100 МВт.

«Енергетичний безвіз із ЄС, який запрацював у березні цього року, дає свій дуже осяжний та практичний результат. Лише за перший день державне підприємство “Укренерго” заробило 10 млн грн на продажі доступу до міждержавного перетину. Потенціал експорту української електроенергії в Європу складає до 2,5 ГВт. За таким сценарієм держава зможе отримувати більше 70 млрд грн на рік. Після перемоги України у війні це дозволить суттєво збільшити інвестиції в галузь та модернізувати її до найкращих європейських стандартів. Енергетика стане одним із драйверів відновлення нашої економіки, як уже стала драйвером нашої інтеграції в ЄС», – заявив Шмигаль.

Також прем’єр повідомив про шляхи відновлення Київської та Чернігівської областей. Так, Паризький регіон Франції має підтримати процес відновлення, про що прем’єр говорив з Головою ради Іль-де-Франс Валері Пекресс. «Регіональний принцип має стати ключовим елементом майбутнього плану відновлення. Пані Пекресс позитивно оцінила такий підхід. За її словами, у багатьох французьких міст і муніципалітетів є бажання допомагати Україні у відновленні», – уточнив Шмигаль.

До відновлення України може долучитись і Німеччина. Про це йшла мова під час зустрічі прем’єр – міністра та делегації депутатів Бундестагу «ХДС/ХСС». Політики також обговорили продовольчу кризу та поставки зброї: «Наша країна потребує більше сучасного озброєння, аби витіснити ворога з української землі. Подякував депутатам за сприяння в постачанні важкого озброєння. Розраховуємо, що цей візит ще більше посилить підтримку цього питання в Бундестазі. Одним із головних викликів для світу сьогодні є імовірна продуктова криза, яку спричиняє росія блокадою українських портів і цілеспрямованим знищенням зерносховищ в Україні. Покладаємось на провідну роль Німеччини в допомозі організації безпечних коридорів для вивозу врожаю», – написав у Telegram Денис Шмигаль.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак

Андрій Єрмак проінформував про перебіг санкцій проти росії: «Велика Британія ввела санкції проти другої найбагатшої людини рф – Володимира Потаніна. Чекаємо таких же обмежень від ЄС», – відмітив він. Своєю чергою росія ввела санкції проти 15 членів групи Макфола-Єрмака: «Це найкраще визнання ефективності нашої роботи. Однак, рф не змогла правильно вказати всі імена», – додав Єрмак.

«Головною метою антиросійської коаліції має бути перемога України. Знищення оборонного та економічного потенціалу агресора – це те, що зупинить рф від дестабілізації світу. Українська армія тримає ворога, але нам потрібно звільнити нашу землю. Нарощуємо міцність, очікуємо більше зброї, щоб вибити російські війська», – заявив у Telegram Андрій Єрмак.

Водночас керівник Офісу президента повідомив, що Україна стає все більш потужною. «Україна отримає новий пакет допомоги від США на $800 млн, включно з системами ППО та зброєю. Президент США вже анонсував це рішення. Ми вели діалог з нашими союзниками щодо додаткової допомоги. Стаємо потужнішими. Переможемо», – наголосив Єрмак.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Дмитро Кулеба заявив, що росія порушила чергові міжнародно-правові зобов’язання, зокрема Конвенцію про правовий статус Каспійського моря. «Використання Росією Каспійського моря для ракетного обстрілу України порушує Конвенцію про статус Каспійського моря 2018 року, яка визначила його як зону миру. Використання Каспію для актів агресії є неповагою до інших країн регіону та підриває регіональну безпеку», – заявив Кулеба.

Глава українського МЗС також обговорив це питання з іранським міністром. «Розмовляв з іранським міністром Хоссейном Аміром Абдоллахіаном, який поінформував мене про останні контакти Ірану з Росією. Ми обмінялися думками з широкого кола двосторонніх питань. Я наголосив, що Росія порушує Конвенцію про статус Каспійського моря, запускаючи ракети по Україні з цього регіону», – повідомив Кулеба.   

Крім цього, міністерство закордонних справ розірвало дипломатичні стосунки відносин із Сирійською Арабською Республікою у зв’язку з визнанням «незалежності» так званої ДНР та ЛНР: «Розглядаємо це рішення як недружній акт щодо України, посягання на її суверенітет та територіальну цілісність, грубе порушення українського законодавства, Статуту ООН та основоположних норм і принципів міжнародного права. Не маємо сумнівів, що сирійський режим намагається надати псевдосуб’єктності російським окупаційним адміністраціям на Донеччині та Луганщині на замовлення своїх кураторів в Кремлі. У відповідь на цей недружній акт Україна заявляє про розрив дипломатичних відносин з Сирією без розриву консульських відносин», – йдеться у заяві міністерства.

«Наша позиція чітка – ми максимально жорстко реагуємо на будь-які спроби підірвати суверенітет і територіальну цілісність України та захищаємо національні інтереси всіма доступними способами, зокрема і на дипломатичному фронті», – наголосив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк

Михайло Подоляк прокоментував розгром російських військ на острові Зміїному: «Все йде за планом? Знову як жест «доброї волі» російські війська тікають з о. Зміїний, підтвердили в Міноборони рф. Тобто для того, щоб «закохати» Москву в добру волю, потрібно систематично її бити. Тож менше слів – більше зброї, і швидше до миру без нацистської літери Z…», – зазначив він.

Радник також заявив про нові проблеми в російській економіці. «Все йде за планом 2.0? Через відмову сплачувати дивіденди акції ключових годівниць російської еліти – «Сбербанку» й «Газпрому» – впали до 15-30%. Кінець епохи «заможних нульових». Годинник готується пробити північ, карета стрімко перетворюється на гарбуз – російська економіка пробиває дно», – повідомив Подоляк.

Крім цього, Подоляк звернувся до антипутінської коаліції: «Кожен член антипутінської коаліції має щиро вірити в перемогу над Рф. Для цього потрібен паритет зброї, співмірні бюджети й розуміння принципів сучасної війни. Якщо дозволити Росії перемогти після всіх пафосних промов світових лідерів — путін просто витиратиме об Захід ноги».

Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця

Сергій Кислиця відреагував на заяву Лаврова щодо опускання «залізного занавісу» між росією та ЄС. «Ми всі бажаємо, щоб завіса була куленепробивною, щоб усі кулі та ракети рикошетили від неї та влучали в божевільних путіністів. Пер Лавров каже своєму побратиму у злочинах з Білорусі Макею: «Щодо залізної завіси, я згоден з (Макеєм), вона майже вже опускається». Яке полегшення! Будь ласка, посиліть!», – заявив Кислиця.

Секретар РНБО Олексій Данілов

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Білорусь фактично окупована Росією, проте самі білоруси виступають проти війни. «Я вважаю, що Білорусь на сьогоднішній день окупована рф. На превеликий жаль, нашого сусіда окупували. За наявними соціологічними даними, близько 75% білорусів не мають жодного бажання приєднуватися до війни Росії проти України, але йдеться не про керівництво країни», – сказав Данілов.

Данілов повідомив, що вчора закінчилися перевірки чотирьох областей: Київської, Житомирської, Чернігівської та Сумської. Данілов уточнив, що області перевіряли на готовність дати відсіч білоруським військам у разі вторгнення. «30 червня на засіданні Ставки верховного головнокомандувача порушувалося питання щодо захисту Рівненської АЕС, що знаходиться за 52 км від кордону Білорусі. Ці питання зараз перебувають на контролі президента», – додав Данілов.

Міністр оборони України Олексій Резніков

Олексій Резніков повідомив про нове озброєння від Канади: «Чудові новини з Канади. Важливе для України оголошення Збройних Сил щодо подальших поставок важливих засобів – броньованих машин бойової підтримки та камер дронів. Вирішальне значення для нашої здатності протистояти агресору», –  уточнив він.