Російські політики у четвер 30 червня засуджують накладені на росію санкції та продукують заяви щодо прагнення до багатополярної моделі устрою світу, з пріоритетом до суверенності держав та їх правом на самовизначення. Водночас росія продовжує здійснювати військову експансію та грати ядерними мускулами з елементами енергетичного шантажу. У зверненні к учасникам міжнародного юридичного форуму путін звинуватив Захід у намаганні створити однополярний світ та засудив накладені санкції, а Сергій Лавров закликає до принципу суверенної рівності держав. Водночас Лавров заявляє, що «залізний занавіс» між росією та ЄС опускається, а Медведєв наголошує, що односторонні обмежувальні заходи проти росії можуть бути кваліфіковані як casus belli. В цей час Мединський відкриває меморіальні дошки загиблим героям росії - учасникам спеціальної військової операції.
Президент росії володимир путін
У четвер 30 червня володимир путін зробив ряд заяв, які часто зводились у прагненні росії до багатополярності. «Сьогодні ж хочу наголосити, що, на мій погляд, головним є багатополярність. Хочу наголосити, що багатополярність у нашому розумінні – це насамперед свобода. Свобода країн і народів, їхнє природне право на свій шлях розвитку, на збереження своєї самобутності та унікальності. У такій моделі світоустрою не може бути місця диктату, нав’язаним кимось шаблонам, ідеям винятковості окремих країн чи навіть блоків», – заявив путін під час зустрічі зі співробітниками СЗР.
У зверненні к учасникам міжнародного юридичного форуму путін звинуватив Захід у намаганні створити однополярний світ. «Деякі держави не готові упокоритися зі втратою домінування на світовій арені, прагнуть зберегти несправедливу однополярну модель. Під виглядом так званого порядку, заснованого на правилах, та інших сумнівних концепцій намагаються контролювати та на свій розсуд спрямовувати глобальні процеси, ведуть курс на створення закритих блоків та коаліцій, що приймають рішення, вигідні лише одній країні – Сполученим Штатам Америки. Природні права інших учасників міжнародних відносин ігноруються, вибірково трактується фундаментальний принцип неподільності безпеки. Небувалого розмаху досягли односторонні нелегітимні санкції щодо суверенних держав, що вводяться Заходом», – сказав він.
Коментар ОПОРИ: заяви президента росії щодо прагнення багатополярності не відповідають дійсності в ситуації, коли він прагне знищити суверенітет України, ідентифікує українську владу як незаконну і ставить під сумнів існування незалежної, демократичної держави. Підтвердження невідповідності дій та заяв президента держави – агресора можна прослідкувати чергової його заяви: «У багатополярному світі ХХІ століття має бути місця нерівноправності, дискримінації держав і народів. Тому наша країна виступає за реалізацію на практиці основного міжнародно-правового принципу суверенної рівності держав та права кожного на власну модель розвитку». путіна чіпляє ізоляція росії, зневажливе ставлення Заходу та санкції, що, на його думку, є дискримінацією. путін виступає за право кожної держави на самовизначення та власну модель розвитку, а водночас його дії полягають у геноциді українського народу і намаганні знищити сусідню державу як таку.
Президент путін незадоволений санкціями і заявив на зустрічі з президентом Індонезії Джоко Відодо, що розбалансування ринків продовольства – це прямий наслідок багаторічної безвідповідальності макроекономічної політики низки країн, безконтрольної емісії та накопичення незабезпечених боргів. «Проте західні країни, не бажаючи визнавати помилковість свого економічного курсу, ще більше дестабілізують глобальне виробництво сільгосппродукції, запроваджуючи обмеження на постачання російських і білоруських добрив, ускладнюючи експорт на світові ринки російського зерна, ускладнюючи страхування суховантажних вантажів, що перевозять зерно, і проведення банківських оплат за торговельними контрактами…Ми, безумовно, маємо намір і надалі сумлінно виконувати свої контрактні зобов’язання щодо постачання продовольства, добрив, а також енергоносіїв та інших критично важливих товарів. У зв’язку з цим вважаємо вкрай важливим відновити порушені санкціями ланцюжки поставок», – заявив путін.
Коментар ОПОРИ: Всі санкції накладені на росію пов’язані виключно з військовим вторгненням в Україну, але путін та його підручні політики роблять вигляд, що це відбувається із-за прагнення Заходу до однополярного світу.
Також путін в черговий раз переклав усю вину щодо продовольчої кризи на Україну: «ми не перешкоджаємо вивезенню українського зерна. Українська військова влада замінувала підходи до своїх портів, і ніхто не заважає їм розмінувати та виводити звідти судна із зерном. Ми гарантуємо безпеку», – сказав він.
Голова Держдуми Росії Вячеслав Володін
Вячеслав Володін заявив, що він тримає питання обміну військовополонених під контролем. «Справді, обміни йдуть, але за кожним учасником батальйону «Азов» ведуться предметні слідчі заходи: хто й у чому замішаний, чим займався. Щодо азовців, націоналістів, у яких руки в крові — це нелюди. На них чекає суд. Обмін відбувається тяжко поранених і нездатних брати участь у бойових діях. Є й другий бік цього питання. Йдеться про наших хлопців. Треба визволяти їх із полону. Боротися за кожного», – заявив Володін.
Коментар ОПОРИ: роль Володіна в процесі обміну є досить сумнівною, вбачаючи автократичний режим в росії і відсутність політичної свободи.
Прес-секретар президента росії Дмитро Пєсков
Своє чергою Дмитро Пєсков прокоментував процес обміну військовополонених за формулою «144 на 144». «Для нас головним є повернення наших військових та всіх військових, які борються за право на життя людей у ДНР та ЛНР. За деталями я не уповноважений щось говорити. Це повністю прерогатива наших військових», – сказав Пєсков.
Пєсков фактично не зміг відповісти журналістам щодо участі володимира путіна на саміті G20. «Президент може поїхати сам. Може когось делегувати. Час ще є. Росія бере участь у роботі «двадцятки». Приймемо рішення, яке найкраще відповідає нашим інтересам», – сказав Пєсков.
Коментар ОПОРИ: в умовах все більшої ізоляції росії від цивілізованого світу та відкрито глузуючих заяв щодо путіна від західних лідерів, російським політикам дедалі стає складно коментувати російське місце в міжнародних відносинах.
Заступник голови Ради Безпеки російської федерації Дмитро Медведєв
На міжнародному економічному форму в Петербурзі Дмитро Медведєв заявив про неможливість притягнення росії до трибуналу із-за володіння нею ядерною зброєю: «Нагадаю ще раз. Росія це та країна, яка стояла біля витоків побудови поточного світопорядку… вони дійсно, ці держави та окремі політики, вірять у можливість міжнародних трибуналів проти країни, яка має найбільший ядерний потенціал? Я не можу пригадати жодної успішної спроби влаштувати подібне судилище в численній військовій компанії, проведеній США в 20-21 столітті. За їх м’яко кажучи незаконні дії, побудови демократії англосаксонського зразка на кістках цивільного населення Кореї, В’єтнаму, Югославії, Іраку чи Афганістану», – заявив Медведєв.
Крім цього, на форму Медведєв висловив своє незадоволення санкціями, водночас натякаючи на енергетичний шантаж з боку росії. «Нинішня хамська та цинічна практика односторонніх обмежувальних заходів проти росії, незаконність якої неодноразово наголошувалося на всіх рівнях, з рідні, як кажуть наші опоненти, оголошення економічної війни. Війни, жертвами якої стають широкі верстви населення світу, позбавлені доступу до задоволення базових потреб. Хотів би ще раз помітити, що за певних обставин такі ворожі заходи можуть бути кваліфіковані як акт міжнародної агресії і навіть як casus belli. У відповідь на них у держави виникає право на індивідуальну та колективну самооборону», – сказав він.
Міністр закордонних справ росії Сергій Лавров
«Що стосується залізної завіси, – я згоден з Володимиром Володимировичем, він практично вже опускається. Нехай вони тільки поводяться обережно, щоб нічого собі не прищемити. Але цей процес запущено», – сказав Лавров у четвер на прес-конференції за підсумками переговорів із білоруським колегою Макеєм.
Лавров також заявив, що відносин росії та ЄС не існує: «ЄС зруйнував усі механізми, які десятиліттями створювалися між нами та ЄС. Я маю на увазі і саміти, які двічі на рік відбувалися, і засідання уряду Росії та Європейської комісії, і спільні простори, якими вибудовувалися чотири «дорожні карти» , двадцять секторальних діалогів, безвізовий діалог… Все це було обвалено одразу», – зазначив глава російського МЗС.
Лавров додав, що росія більше не буде довіряти ЄС та США: «Нічого дивного в тому, що зараз ці стосунки відсутні. Але ми ніколи не закриваємося. Скажу лише, що відтепер і надалі ні американцям, ні ЄС ми вірити не будемо, ми робитимемо все необхідне, щоб не залежати від них у критично важливих галузях», – сказав Лавров.
Крім цього, Лавров заявив, що для нього принцип суверенітету перш за все. «На кону майбутній світоустрій. Повернемося до витоків, на практиці дотримуватимемося принципів Статуту ООН, насамперед принцип суверенної рівності держав, інакше світ буде занурений у хаос на тривалу перспективу. Наш вибір очевидний: ми за безумовну повагу до міжнародного права. Будемо цю позицію відстоювати разом із нашими білоруськими союзниками та іншими однодумцями. У нас достатньо партнерів, які поділяють ці підходи», – сказав міністр.
Комента ОПОРИ: під час повномасштабної війни та геноциді українського народу, заяви про пріоритет у збереженні суверенітету та рівності держав виглядають як глузування.
Керівник делегації рф на переговорах з Україною Володимир Мединський
В росії відкривають меморіальні дошки сучасним російським військовим, – про це заявив Володимир Мединський. «Ми віддаємо данину пам’яті та нашим сучасним героям, тим, хто сьогодні відстоює свободу та безпеку нашої країни. Відкрито вже понад десять меморіальних дошок Героям росії-учасникам спеціальної військової операції», – сказав Мединський
Коментар ОПОРИ: росія увічнює пам’ять про осіб, які здійснювали геноцид українського народу, гвалтували жінок, розстрілювали мирне населення, руйнували все живе та займалися мародерством.