У середу 13 липня проходила чотиристороння зустріч України, Росії, Туреччини і ООН щодо розв'язання проблеми заблокованого росіянами експорту українського зерна. Президент України Володимир Зеленський заявив, що є певний прогрес у переговорах і наступними днями будуть узгодженні деталі з Генеральним секретарем ООН». Своєю чергою, Андрій Єрмак повідомив, що за результатами зустрічі для безпечної навігації у Чорному морі сторони домовились сформувати Спільний координаційний центр під егідою ООН. Крім цього, Дмитро Кулеба заявив, що Україна розриває дипломатичні стосунки з КНДР за її рішення визнати «незалежність» ДНР, а МЗС України допомагає українському експорту в ЄС. Олексій Данілов прокоментував заяви щодо нібито продажу західного озброєння на чорний ринок та наголосив на прозорості і відкритості усіх процедур її зберігання для західних партнерів. Прем’єр – міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна має збільшувати видобуток власного газу для власної енергетичної незалежності, а Михайло Подоляк прогнозує окупацію Білорусії z-військами.
Президент України Володимир Зеленський
Президент України у зверненні до учасників конференції «Азійське лідерство» в Сеулі заявив, що російська тактика ведення війни полягає в артилерійських обстрілах українських міст, ракетному терорі, депортації українців, економічному шоку, пропаганді.
«Війна Росії проти України – це насправді глобальне питання. Питання не тільки про те, що очікує наш народ, а й те, що очікує десятки інших народів. Чи вистоїть демократія проти атак тиранії? Чи знайде людство ефективні засоби реагування на свідомий терор тієї держави, яка більша, проти тієї держави, яка менша?», – задався питаннями Володимир Зеленський у зверненні. «Коли Україна звертається до партнерів по зброю для своєї оборони та заради посилення санкцій проти держави-терориста, це стосується не тільки нашого захисту», – додав президент.
Президент України заявив, що питання розблокування українських портів у процесі вирішення, але на переговорах у Стамбулі є певний прогрес. «Сьогодні в новинах багато згадок про зустріч у Туреччині щодо розблокування аграрного експорту з нашої країни через Чорне море. Ми справді докладаємо значних зусиль, щоб відновити постачання продовольства на світовий ринок. І я вдячний Організації Об’єднаних Націй і Туреччині за відповідні зусилля. Успіх цієї історії потрібен не тільки нашій державі, а й, без перебільшення, усьому світу. Якщо вдасться зняти російську загрозу судноплавству в Чорному морі, це зніме гостроту світової продовольчої кризи. Українська делегація мені доповіла, що є певний прогрес. Найближчими днями узгодимо деталі з Генеральним секретарем ООН», – повідомив Зеленський.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак
Андрій Єрмак повідомив новини санкційної політики проти росії:
- Італія скоротила свою залежність від імпорту російського газу до 25% з приблизно 40% на початку року;
- Німеччина припинить купувати російське вугілля з 1 серпня, а нафту – з 31 грудня;
- Російські авіакомпанії відмовляються повертати понад 400 літаків, орендованих у іноземних компаній. Ці літаки коштують мільярди, пише WP;
- У ЄС розпочнуться консультації щодо нових антиросійських санкцій та їх обходу;
Андрій Єрмак у питанні щодо розблокування портів та експорту українського зерна заявив, що безпека України в Чорному морі є пріоритетом. «Україна запропонувала сформувати базовий алгоритм функціонування навігації в Чорному морі. Це дозволить забезпечити експорт українського зерна та гарантуватиме продовольчу безпеку мільйонам людей по всьому світу. За результатами сьогоднішньої зустрічі сторони домовились сформувати Спільний координаційний центр під егідою ООН. Він буде розташований в Стамбулі. Його завданням буде здійснення загального моніторингу та координації безпечної навігації у Чорному морі», – заявив Єрмак.
Прем’єр – міністр України Денис Шмигаль
Прем’єр – міністр у середу 13 липня з робочим візитом перебував на Чернігівщині. Денис Шмигаль у своєму Telegram каналі повідомив про основні результати поїздки:
- Чернігівщина одна з перших зіткнулася з російськими варварами;
- Містечка й села області потроху повертаються до звичного життя. Підрозділи «Добробату» займаються відновленням житлових будинків;
- Уряд уже виділив Чернігівщині 400 млн на першочергові заходи з відновлення Чернігівщини. З них 150 млн — для відновлення повноцінної роботи Чернігівводоканалу;
- Всі школи повинні бути облаштовані нормативними бомбосховищами для старту навчального року в очному режимі;
- Уряд виділить майже 300 млн грн на ремонт трьох ТЕЦ в Чернігові, Охтирці та Кременчуці;
Крім цього, Денис Шмигаль повідомив про облаштування модульного містечка в селі Новоселівка Чернігівської області: «Разом із міністрами сьогодні оглянули перші встановлені 180 будиночків. Це допомога від Уряду Польщі, за яку ми дуже вдячні нашим польським друзям. Також закінчується монтаж другого модульного містечка, за тиждень очікуємо на встановлення нових моноблоків для третього. Ці три модульних містечка зможуть прийняти людей, які залишилися без житла, з Чернігова та околиць», – заявив він.
«Терористичні війська росії завдали місту Чернігів і регіону багато страшних руйнувань та залишили по собі чимало шрамів. Завдання Уряду й місцевої влади — якнайшвидше відновити критичну інфраструктуру. Ми відбудуємо все зруйноване ворогом. А росія заплатить за свої злочини. І заплатить не лише конфіскованими активами, але й відповість за скоєне у міжнародному кримінальному суді», – підсумував поїздку Денис Шмигаль.
Прем’єр – міністр заявив, що першочерговою метою у відновленні країни є запуск до роботи більшості об’єктів. «Зараз у п’яти областях вже підготовлено технічну і проєктну документацію для відбудови 1700 об’єктів. Це котельні, школи, дитячі садочки, лікарні, житлові й адміністративні будівлі тощо. Усюди, де це можливо, йде відбудова й повертається нормальне життя», – зазначив Шмигаль.
Крім цього, енергетична незалежність України є пріоритетним напрямком. На думку Дениса Шмигаля Україна має збільшувати видобуток власного газу: «Дав завдання Міненерго та НАК «Нафтогаз України» спільно з представниками ринку напрацювати підхід, який дозволить державі викуповувати необхідні обсяги палива на внутрішньому ринку, а компаніям — наростити видобуток. Україна має потенціал для забезпечення себе власними енергоресурсами, і ми маємо активізувати рух до енергетичної незалежності», – повідомим прем’єр.
Секретар РНБО Олексій Данілов
Олексій Данілов заявив, що єдиною умовою для закінчення війни є відхід військ агресора до кордону 1991 року. «Якщо агресор добровільно покине нашу землю до кордону 1991 року, ми припинимо воювати, інакше – ніякого шляху, крім військового, у нас не існує. Крім нас ніхто не буде займатися звільненням нашої землі, але нам потрібна допомога наших партнерів», – заявив Данілов. Секретар РНБО вважає, що успіхи наших військових стали помітними, росіяни дуже нервують і не знають, що робити. За його словами, росіяни шукають людський ресурс у містах позбавлення волі.
Данілов підкреслив вважливість Кримського мосту для окупантів. «Окупанти переживають через Кримський міст, ретельно його охороняють, проводять постійні навчання, розгорнули там посилене ППО. Через так званий сухопутний коридор окупанти пробують вивозити крадене зерно, метал з підприємств, рф – країна-мародер, яка користується ситуацією», – зазначив Данілов.
Також Данілов у Twitter загадав про колаборантів та гауляйтерів: «Будь-який колаборант і гауляйтер для нас – загроза, усі вони відповідатимуть за нашим законодавством, до того ж партизанський рух набирає обертів і є смертельно небезпечним для зрадників», – написав він. Крім цього, секретар РНБО прокоментував інформацію стосовно звинувачень у продажі західної зброї на чорний ринок. «Ми робимо все від нас залежне, щоб всі процедури отримання, зберігання, застосування військової допомоги були відкриті і прозорі для наших партнерів, – вони спільно з нами зацікавлені в результаті, у нас немає від партнерів таємниць», – зазначив Данілов.
Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк
Також щодо «продажу» західної зброї висловився і Михайло Подоляк: «Усі види зброї, зокрема далекобійної, яку отримує Україна, проходять ретельний облік та відправляються на фронт. Зброя для України — питання виживання. Контроль за нею — пріоритет. Усі «чутки» про інше — банальні російські пропагандистські вкиди з метою зірвати постачання», – заявив він.
Михайло Подоляк прокоментував імовірну причину втягнення Білорусі у війну. «Потрібно розуміти, що за спробами втягнення Білорусі у війну стоїть не лише бажання Москви покрити дефіцит своєї військової спроможності. Росії потрібна утилізація білоруської армії та втрата опори влади режимом Лукашенка. Далі – поглинання РБ та окупація російськими z-zомбі», – зазначив Подоляк.
Радник голови Офісу президента відреагував щодо визнання КНДР «незалежності» ДНР: «Дуже подобаються прості «політичні анекдоти», де традиційну головну роль «дуркА» обов’язково грають російські пропагандисти… Так от, сьогодні ці анекдотичні персонажі активно радіють важливій «зовнішньополітичній перемозі»: поки Володимир Путін готується до візиту до нової країни-партнера – Ірану, Північна Корея… визнала кримінальне угруповання «ДНР». Фантастична перемога. Фантастичне досягнення, заради якого треба будо вщент знищити репутацію «великої Рф», – сказав він. Михайло Подоляк додав, що має погані новини для прихильників «русского мира», адже через певний час КНДР може визнати незалежну Бурятію та Демократичну Республіку Тива.
Також Михайло Подоляк у своєму Twitter виклав відео з українськими партизанами і зазначив, що це також серйозно сила, яка як і HIMARS на дають спати окупантам. «Російських окупантів позбавляють сну не лише HIMARS, а й українській рух спротиву. Настане час, і світ дізнається про неймовірні спецоперації, які проводять наші партизани в тилу ворога. Поки ж російські чиновники відмовляються від посад в окупаційних адміністраціях. Бо «ніч темна й повна жахів», – зазначив Подоляк.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба
Міністерство закордонних справ України сприяє українському експорту, – про це повідомив Дмитро Кулеба. МЗС домовилося про безкоштовний та пільговий доступ українських експортерів на 33 міжнародні виставки. «МЗС максимально сприяє експорту, створює нові можливості та допомагає українському бізнесу виходити за кордон. Завдяки роботі дипломатів, український бізнес зможе презентувати товари і послуги на колективних стендах у 33 міжнародних виставках за кордоном на безоплатній основі або з дуже суттєвими знижками», – заявив Кулеба. Крім цього, міністр розповів про перезапуск цифрової платформи для пошуку партнерів за кордоном: «Для створення нових можливостей для бізнесу Міністерство закордонних справ перезапустило оновлену цифрову платформу NAZOVNI. Спеціалісти сервісу проводять аналіз потенційних ринків, надають рекомендації та план дій для початку експорту. Наші дипломати за кордоном напрацьовують і підбирають корисні контакти та рекомендації для кожного бізнесу, який звернувся до Nazovni», – зауважив він. За його словами, NAZOVNI МЗС отримало вже 357 запитів від 93 вітчизняних компаній на пошук партнерів за кордоном і вирішення проблемних питань.
Також Дмитро Кулеба повідомив, що українські дипломати домовились про передачу легкозбірних мостів в Україну. «Ми стимулюємо іноземні компанії брати активну участь у відбудові української інфраструктури, зруйнованої Росією. Мостові конструкції французької компанії Matiere зможуть швидко замінити зруйновані українські мости, а згодом замінити їх на постійній основі», – заявив він. «Вже 25 липня інженери компанії прибудуть в Україну і проведуть спільну оціночну місію з інженерами Укравтодору. Компанія зацікавлена в співпраці з українськими підрядниками та потенційно розглядає можливість розгортання виробництва цих мостових переходів в Україні», – додав Кулеба.
У середу 13 липня Україна оголосила про розірвання дипломатичних відносин з КНДР у зв’язку з визнанням нею «незалежності» окремих територій Луганської та Донецької областей. «Звернення Росії до КНДР про підтримку в легітимізації силового захоплення частини української території говорить більше про токсичність Москви, ніж Пхеньяна. В Росії більше не залишилося союзників у світі, окрім країн, які залежать від неї фінансово і політично, а рівень ізоляції РФ скоро досягне рівня ізоляції КНДР. Україна і надалі максимально жорстко реагуватиме на зазіхання на її суверенітет та територіальну цілісність», – наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Міністр оборони України Олексій Резніков
Олексій Резніков заявив, що США задоволено якістю використання українськими артилеристами систем HIMARS. «Уражаємо склади боєприпасів і командні пункти. Це дійсно ефективна зброя, яка разом із артилерією 155-мм калібру, до якої в тому числі відносять сучасні польські САУ «Краб», наносять сьогодні ураження росії, і змінюють взагалі картинку бою. Я думаю, що так надалі і буде», – підкреслив Міністр оборони України. Олексій Резніков додав, що Сили оборони України працюють «як скальпелем хірург».Крім цього, Олексій Резніков після зустрічі з міністром національної оборони Республіки Польща Маріушем Блащаком заявив, що Польща – це одна з перших країн, яка відчула удар по Україні від російської навали. «Польща посідає друге місце в світі по допомозі Україні після США. Просто оцініть це. Народ Польщі реально вважає себе справжнім дружнім сусідом, який хоче нам допомогти. Ми продовжуємо вишкільні проєкти. Є хороша спільна база: це Литовсько-Польсько-Українська бригада, яка знаходиться в Любліні. І продовжуємо військово-технічне співробітництво. Зокрема, спільне виробництво та спільні сервісні програми. Переконаний, що на сьогодні стосунки між українським і польським народами – це стосунки довіри. Два дружні народи, дві нації тримають один фронт. Тому точно спільно переможемо», – наголосив Олексій Резніков.