Заяви українських політиків у середу 29 червня стосувались позитивних рішень саміту НАТО, європейської інтеграції та відповідальності росії за терор українського народу. 29 червня НАТО визначили росію найбільш серйозною і безпосередньою загрозою безпеці союзників, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні, що було задекларовано у новій стратегічній концепції на наступні 10 років. Українські політики у своїх заявах активно підтримали таку концепцію, закликаючи учасників Альянсу знайти формат повноцінної участі України в спільній європейській архітектурі безпеки. Крім цього, Денис Шмигаль заявив про нові інтеграційні процеси, зокрема щодо підписання транспортного безвізу з ЄС. Дмитро Кулеба закликав не займатись формалізмом, створити прецедент і вигнати росію зі складу ОБСЄ. Також міністр оброни Олексій Резніков проанонсував нові поставки озброєння, а Давід Арахамія про опрацювання проєкту будівництва нового літака «Мрія». Відповідь росії на дії Заходу полягає в енергетичній війні, кампанії тиску та шантажу у питаннях зняття санкцій. Водночас, українські політики у заявах не забувають про притягнення до відповідальності агресора за терор українського народу.
Президент України Володимир Зеленський
Президент України заявив, що українська розвідка та правоохоронні органи докладуть максимум зусиль для ідентифікації російських військових, які винні в українському терорі. «Прізвища, обличчя і вся інформація про кожного з цих терористів будуть відомі світу. Ніхто з них не зможе уникнути відповідальності, і персональних санкцій для цих осіб буде недостатньо. Вирок суду й тюрма – ось це мінімум, на який вони заслуговують», – заявив Зеленський.
Водночас, Україна все більше стає центром у міжнародній політиці та підтримці. За результатом першого в історії дипломатичних відносин візиту президента Індонезії Джоко Відодо до Києва, Володимир Зеленський заявив, що глави держав обговорили зняття російської блокади з українських морських портів і відновлення експорту аграрної продукції, а також перспективи повоєнної відбудови України. Також домовилися започаткувати безвізовий режим між країнами.
29 червня Володимир Зеленський у виступі на саміті НАТО закликав ізолювати росію та не шукати з агресором діалогу. Основні тезиси голови держави:
- тактика росії полягає у знищенні всього живого;
- спільний провал НАТО та України, якщо під обстрілами будуть країни НАТО;
- росія використовує продовольчий та енергетичний шантаж;
- НАТО маєте знайти Україні місце у спільному безпековому просторі;
«Цілі України, абсолютно збігаються з вашими. Ми зацікавлені в безпеці та стабільності на Європейському континенті та у світі. Ми зацікавлені, щоб життя народів визначалося не горезвісною мюнхенською промовою одного лідера, а міжнародним правом. Ми зацікавлені, щоб не було жодних «сірих» зон і територій тотальної війни, де не залишається нічого, крім руїн. Так само ви в цьому зацікавлені», – промовив Зеленський.
«Нам потрібні чіткі гарантії безпеки – вони в нас будуть, і я сьогодні звернувся із закликом до членів НАТО знайти такий формат рішень, який передбачав би повноцінну участь України в нашій спільній європейській архітектурі безпеки. Закликав держави НАТО прискорити постачання систем протиракетної оборони для України та значно посилити тиск на державу-терориста», – повідомив Зеленський під час традиційного вечірнього звернення.
Крім цього, Володимир Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу NBC заявив, що росія розпочала війну не тільки з Україною, а й з усім демократичним світом. «Якщо ми програємо, то програє демократія. А значить, програють США, європейські держави, які декларують ці цінності, про які ми всі так багато говоримо. Знаю, що всім непросто, і розумію, що дуже далеко те, що відбувається в нас, і деяким державам складно це до кінця детально зрозуміти», – сказав президент.
Прем’єр – міністр України Денис Шмигаль
Прем’єр – міністр Денис Шмигаль під час наради з представниками Апарату РНБО, Офісу Президента, Мін’юсту, Мінекономіки, МЗС, Мінреінтеграції наголосив на невідворотності запроваджених санкцій. «Санкції, що накладаються на фізичних і юридичних осіб, які вчиняють злочини проти України та українців, мають бути ефективними та невідворотними», – зазначив Шмигаль.
Прем’єр – міністр повідомив, що на нараді скоординували позиції всіх державних органів, що займаються санкційною політикою. Обговорили комплекс заходів, який має консолідувати всі напрацювання та вже найближчим часом посилити санкційний тиск з боку України на агресора.
Денис Шмигаль також прозвітував про роботу у напрямку європейської інтеграції, а саме щодо транспортного безвізу. «Щоденна робота 24/7 дозволила в найшвидші терміни підписати з ЄС Угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом», – повідомив прем’єр. За словами Дениса Шмигаля це надає наступні переваги для України:
- ЄС визнаватиме українські водійські права;
- українським перевізникам більше не потрібні дозволи для в’їзду в ЄС;
- угода про вантажні автомобільні перевезення плюс рішення ЄС щодо скасування мит і тарифів на українські товари дають українському бізнесу економію в десятки мільйонів доларів;
- відкривають для української продукції неймовірні можливості на європейських ринках;
Денис Шмигаль також повідомив про отримання американського гранту: «Дякуємо США за безпрецедентну підтримку. Санкції, зброя і фінанси наближують перемогу України. Щойно отримали грант $1,3 млрд у межах пакету фінансування держбюджету $7,5 млрд. Дякуємо за оперативні рішення», – відмітив він.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак
Процес ізоляції росії продовжується, про це повідомив Андрій Єрмак. За його словами, чергові три відомі світові компанії покидають рф. Виробник шин Michelin, побутової техніки Whirlpool, світовий лідер в галузі виробництва ліфтів та ескалаторів фінський KONE у різний спосіб припиняють діяльність на території агресора. «Ізоляція, відустність інвестицій, технологічна відсталість – це майбутнє росії. А ми переможемо», – заявив Єрмак.
Крім цього, керівник Офісу президента повідомив про нові поставки зброї до України. «Україна матиме більше зброї. Ще 6 САУ Caesar від Франції та 6 PzH 2000 від Німеччини та Нідерландів нам передадуть додатково. Нарощуємо потужність», – сказав Андрій Єрмак.
Також Андрій Єрмак повідомив про повну підтримку українського спротиву з боку країн – членів НАТО. «росія не переможе Україну – росія програє. Такі сигнали ми чуємо із саміту НАТО від країн-членів. Україна та союзники мають виграти цю битву за демократію. Інакше не буде», – заявив Єрмак. «НАТО офіційно визнав росію «найбільш серйозною і безпосередньою загрозою безпеці союзників, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні. Також, як сказав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, Україна може розраховувати на підтримку Альянсу стільки, скільки це потрібно», – додав Єрмак.
У виступі на NATO Public Forum Єрмак заявив, що росія все більше переконується, що не може здолати Україну на полі бою. Тому дедалі більше вдається до кривавого терору – убивств мирного населення та руйнування цивільної інфраструктури. Андрій Єрмак впевнений, що створення механізму безпекових гарантій для України стане важливим кроком для нового безпечного світу. За його словами Україна планує комплекс заходів, який передбачає насамперед:
- зміцнення обороноздатності та відновлення військово-технічного потенціалу України;
- максимальну інтеграцію України в міжнародні політичні та економічні формати;
- тривалі та ефективні санкції проти Росії, які унеможливлять нові спроби агресії;
- зміцнення міжнародного права та реформування міжнародних структур;
Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк
Михайло Подоляк відреагував на публікації у відомих західних ЗМІ щодо неможливості України повернути контроль над втраченими територіями. «З березня ми пройшли великий шлях у переосмисленні цієї війни західними елітами. Щодня спілкуюся з радниками, членами парламенту та представниками західних країн і можу сказати одне. Те, що Путін має ганебно програти цю війну, – абсолютний консенсус лідерів цивілізованого світу», – заявив Подоляк.
На думку радника питання поступок та компромісів не стоїть. Україна поверне тимчасово окуповані території військовим шляхом. «Це не «заспокійлива мантра» та не політичне гасло, це чиста математика та військовий розрахунок. Все, що для цього потрібно, – конкретна кількість позицій конкретної важкої техніки для формування паритету озброєння», – наголосив радник.
Також Подоляк прокоментував саміт НАТО у Мадриді: «Україна повинна перемогти військовим шляхом», «Росія загрожує всьому світу» – головні думки саміту НАТО. Перша фатальна помилка Путіна – недооцінка України, друга – Європи. Сьогодні можна з упевненістю сказати: західні лідери рішучі як ніколи, Росія отримає жорстку відсіч». Михайло Подоляк впевнений, що даючи важку зброю Україні, партнери можуть абсолютно не боятися «російської військової машини».
Керівник переговорної групи України Давид Арахамія
Розпочалось опрацювання проєкту будівництва нового літака замість знищеної української «Мрії». «Наш Ан-225 «Мрія» – світова легенда й один із символів України. Це єдиний у своєму роді літак, який встановив 240 світових рекордів. Тому ми вже зараз опрацьовуємо проект будівництва нового літака, який після війни поставить ще багато рекордів. Але будучи вже оновленим, на базі сучасного, цифрового обладнання, що дозволить «Мрії» стати ще сильнішою», – заявив Арахамія після зустрічі з британським мільярдером Річардом Бренсоном, який пообіцяв допомогу у будівництві.
Міністр оборони України Олексій Резніков
Міністр оборони Олексій Резніков повідомив у своєму Twitter про черговий пакет військової допомоги. «Напередодні саміту НАТО я мав телефонну розмову з моїм другом Ллойдом Остіном. Він підтвердив тверду підтримку НАТО у боротьбі України за свободу і незалежність. Ми також обговорили черговий пакет військової допомоги Україні від країн-членів НАТО. Далі буде», – написав Резніков.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба
Дмитро Кулеба позитивно відреагував щодо результатів саміту НАТО 29 червня. «Сьогодні в Мадриді НАТО довів, що може приймати важкі, але важливі рішення. Ми вітаємо чітку позицію щодо Росії, а також вступ Фінляндії та Швеції. Не менш сильна та активна позиція щодо України допоможе захистити євроатлантичну безпеку та стабільність», – заявив Кулеба.
Також на Щорічної конференції ОБСЄ з огляду питань безпеки 2022 Дмитро Кулеба задався головним питанням: «що досі робить представник Росії за цим столом?».
«Кажуть, в ОБСЄ немає відповідних механізмів призупинення повноважень. Що ж, тоді створіть таку процедуру і виженіть їх. Ми знаходимося у тій точці, коли вибір стоїть між створенням прецеденту або дозволом Росії зруйнувати ОБСЄ. Деякі міжнародні організації, наприклад Рада Європи, вже вжили заходів для захисту своїх принципів і вигнали Росію», – сказав Кулеба.
«ОБСЄ має зробити важкий вибір. Залишити все, як є, і дозволити Росії зруйнувати Організацію, або вжити заходів і знайти спосіб призупинити повноваження Росії. Формалізм тут не допоможе. У часи, коли на карту поставлене майбутнє безпекового порядку в Європі, необхідні рішучі дії. Якщо для цього потрібно створити прецедент, створіть його», – додав міністр.
Постійний представник України в ООН Сергій Кислиця
Сергій Кислиця заявив, що без притягнення Росії до відповідальності не буде покладено край цій глобальній загрозі: «трибунал, суд, механізм компенсації – надзвичайно важливі для того, щоб хоч якось компенсувати українським громадянам заподіяну шкоду. Хоча життя вбитих – і цивільних, і військових – не повернеш, але мова йде і про значні збитки, заподіяні війною, збитки матеріального плану», – відмітив він.
На думку Кислиці докорінної реформи Ради Безпеки ООН очікувати найближчим часом неможливо, а членство росії в організації пов’язано виключно з володінням ядерної зброї. «На сьогоднішній день єдина причина, на моє переконання, чому не зробили те саме в ООН, що зробили з Радянським Союзом в Лізі Націй, тому що Російська Федерація має ядерну зброю», – зазначив Кислиця.
Крім цього, Сергій Кислиця не вважає свого російського колегу Василя Небензю успішним дипломатом. «Знаєте, те, що говорить Небензя… Це справді повна професійна катастрофа. Але ми маємо визнати, що російська дипломатія — це високотехнологічна дипломатія. Те, що вони транслюють повний треш, не означає, що вони неосвічені люди. Втім, ви можете побачити, що з кожним засіданням пул їхніх аргументів стає дедалі дебільнішими», — заявив Кислиця.
Секретар РНБО Олексій ДаніловРосія розпочала енергетичну війну проти Європи, про це заявив у середу 29 червня Олексій Данілов. За слова секретаря РНБО росія скоротила поставки газу чим продовжує кампанію тиску та шантажу у питаннях зняття санкцій. «кремль ставить на меті затягнути енергетичний зашморг на економіці країн ЄС, що має призвести до різкого зростання цін, падіння рівня життя і, як наслідок, внутрішньополітичної дестабілізації. Саме зараз Європа має шанс позбутися залежності від росії і більше ніколи не дозволяти будь-якій країні посідати монопольне становище у критичних секторах економіки, а позбувшись російської монополії, Європа зможе розірвати корупційні зв’язки, якими кремль міцно пов’язав політичні еліти», – наголосив Данілов.