РФ намагається пристосуватися до нових міжнародних економічних санкцій, причиною яких вважає недружнє ставлення до Росії країн демократичного світу, а не військове вторгнення РФ в Україну. Спікер Думи Володін погрожує націоналізацією власності іноземних компаній, які покинули російський ринок на знак протесту проти війни в Україні.
Президент РФ Володимир Путін
Путін підписав закон про заходи підтримки громадян та бізнесу, зокрема про нові кредитні канікули. Також серед заходів підтримки – можливість запровадження мораторію на планові перевірки малих та середніх підприємств у 2022 та IT-компаній у 2022-2024, можливість вести діяльність без продовження ліцензії, спрощення держзакупівель та право уряду оперативно підвищувати пенсії.
Президент доручив забезпечити до 31 грудня заборону та обмеження на вивезення з країни та/або ввезення до Росії певних продукції та сировини, затверджених у переліку уряду. Уточнюється, що ці обмеження не діють щодо продукції та/або сировини, що вивозяться з Росії або ввозяться в країну російськими громадянами, іноземцями або особами без громадянства «для особистого користування».Заходи вжито на додаток до раніше опублікованих указів президента «Про застосування спеціальних економічних заходів у зв’язку з недружніми діями США та іноземних держав і міжнародних організацій, що приєдналися до них» і «Про додаткові тимчасові заходи економічного характеру щодо забезпечення фінансової стабільності РФ».
Голова Держдуми РФ В’ячеслав Володін
Спікер парламенту РФ вважає, що керівництво США продовжує приймати недружні до РФ рішення, адже за кількістю санкцій РФ обійшла Іран, Сирію і КНДР. Однак російський парламент повністю підтримує дії військових РФ в Україні.
Приймаючи обмежувальні заходи США підштовхує Європу до відмови від російських нафти і газу (частка яких складає 45% і 27% відповідно), натомість США хочуть захопити європейський ринок (зараз їх частка 8% і 6% відповідно) і скористатися зростанням цін на енергоносії
За словами Володіна, санкції більшою мірою впливають на ЄС ніж на РФ і за них будуть платити європейські громадяни і компанії. За попередні роки (починаючи з 2014 року) РФ вдалося забезпечити продовольчу безпеку країни і вирішити питання імпортозаміщення в оборонній сфері.
Володін попереджає, що компанії, які покинуть ринок РФ не зможуть легко повернутися на нього. На його думку, своїми діями США створив можливості для захоплення тих сегментів ринку РФ, які залишили іноземні компанії. Російська влада поки що немає конкретних рішень, як саме це зробити, але підходи можуть бути найрізноманітніші.
Коментар ОПОРИ: в офіційних джерелах немає обґрунтованих доказів про те, що РФ завчасно вирішила питання імпортозаміщення в оборонній сфері. Щодо наслідків санкцій, то за оцінками незалежних російських економістів та міжнародних інституцій в 2022 році очікуване падіння ВВП РФ може скласти від 7% до 30%