росія залишається зосередженою на війні, все інше – лише димова завіса, – Кулеба

У середу, 3 серпня, ключові заяви українських політиків стосувались глобальної системи безпеки, процесу відновлення України, санкцій та рефлексій на заяви росії щодо прагнення миру. Зеленський заявив, що останні конфлікти у світі показали недосконалість сучасної архітектури безпеки. Президент також повідомив про реальні кроки з відбудови України – Естонія розпочала реалізацію проєкту будівництва дитячого садочка в Овручі. Андрій Єрмак повідомив про нові санкції проти росії, які запровадили США та Швейцарія. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба засвідчив принципову українську позицію щодо Кримського питання, а його заступник Микола Точицький заявив щодо порушень росії на конференції про нерозповсюдження ядерної зброї (ОК ДНЯЗ). Глава МЗС також розкритикував заяви російської сторони щодо прагнення миру, зазначивши, що росія зосереджена тільки на війні. Михайло Подоляк заявив, що партнерство Заходу та України міцне як ніколи, а Денис Шмигаль проводить наради з очільниками областей з питань врожаю та опалювального сезону.

Президент України Володимир Зеленський

Володимир Зеленський провів онлайн – зустріч зі студентами Австралії та закликав продовжувати підтримувати Україну. «Багато австралійців надсилають фінансову допомогу нашій державі, передають медикаменти, працюють волонтерами у шпиталях, забезпечують доставку гуманітарної допомоги, а також перебувають на фронті. Закликав продовжувати підтримувати Україну, зокрема у навчальних аудиторіях, відстоюючи правду та розвінчуючи міфи, які так майстерно навчилася фабрикувати російська пропагандистська машина», – повідомив Зеленський у Telegram.

«Це боротьба автократії проти демократії. Тому не можна стояти осторонь, якщо ти захищаєш спільні з Україною принципи. Я впевнений, що у світі більшість людей і країн захищає ті самі цінності, які ми боронимо сьогодні на полі бою ціною власного життя», – додав він.

Президент у зверненні до студентів в черговий раз закликав визнати росію спонсором тероризму. «Цей час настав. Настав давно. Зворотний відлік світового годинника запущено. А далі тільки два варіанти. Рішучість, а отже – припинення злочинів і звірств Росії, або чергові вибухи чергових бомб від цих терористів», – зазначив він.

Володимир Зеленський заявив, що рішення Росії, держави-терориста, вважати «азовці» терористами, є очевидним абсурдом. «Зараз відчувається, що в росії почали усвідомлювати неминучість визнання державою-терористом. Після всього, що наробила російська армія та нібито приватні російські військові компанії, жодна інша терористична організація світу не може претендувати на першість у терорі. Росія точно – номер один серед терористів. І це точно заслуговує на юридичні наслідки, зокрема у рішеннях Сполучених Штатів та інших світових суб’єктів. І саме через це з Москви пішла нова пропагандистська активність. Вони раптово вирішили визначити «азовців» терористами, хоча коли це робить держава-терорист, то це очевидно абсурдно», – зазначив президент.

Процес відновлення України триває. Під час візиту глави МЗС Естонії Урмаси Рейнсала до України було обговорено процес відбудови освітніх закладів. «Естонія підтримує наш суверенітет і територіальну цілісність не на словах, а реальними кроками. Вдячний міністру закордонних справ Естонії Урмасу Рейнсалу за цей візит, під час якого було покладено початок відбудові першочергово важливої інфраструктури – шкіл і дитячих садків. Вчора у прикордонному місті Овручі на Житомирщині було закладено капсулу з нагоди початку будівництва дитсадочка. Для повного відновлення потрібно багато часу та фінансів, але початок уже є»,- заявив Зеленський.

Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні підняв питання глобальної архітектури безпеки. За його словами, останні конфлікти у світі показують на недосконалість міжнародних інститутів безпеки. «Цими днями в нашому інформаційному просторі та в соцмережах дуже багато повідомлень про конфліктні ситуації та загрози, які є в інших географіях. Спочатку – Балкани, потім – Тайвань, тепер може бути Кавказ… Усі ці ситуації здаються різними, хоча їх об’єднує один чинник, а саме: глобальна архітектура безпеки не спрацювала. Якби спрацювала, не було б усієї цієї конфліктності. І це насправді те, на що Україна звертає увагу не лише 161 день від початку повномасштабної війни, а вже роками. Відтоді, як Росія повністю проігнорувала міжнародне право, інтереси людяності як такої», – заявив Зеленський.

Також Володимир Зеленський прокоментував прагнення миру з боку російської федерації. «Вони активують різних емісарів із тезами про те, що держава-терорист нібито хоче переговорів… Якби росія справді реально хотіла закінчення війни, вона б не стягувала зараз резерви на український південь і не плодила б на українській території масові могили убитих невинних людей», – наголосив президент.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак

Андрій Єрмак повідомив про новий список підсанкційних осіб, які були включені управлінням з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США. «Обмеження були накладені на фонд, інститут і технопарк «Сколково», співвласника «Фосагро» Андрєя Гурьєва, Магнітогорський металургійний комбінат, його власника Віктора Рашнікова, колишнього головного співвласника “Трубної металургійної компанії” Дмітрія Пумпянского, засновника «Єврохіму» та СУЕК Андрія Мєльнічєнко, співвласника аеропорту «Шереметьєво» Алєксандра Пономарєнко. Під санкції потрапили низка колаборантів рф на окупованих територіях, зокрема Кіріл Стрємоусов, гауляйтер Херсонської області Владімір Сальдо та інші», – повідомив Єрмак. «Необхідно визнати росію державою-спонсором тероризму. Це найпотужніший удар, на який рф давно заслуговує через власні злочини», – наголосив політик.

Крім цього, Андрій Єрмак повідомив про нові санкції від Швейцарії. «Швейцарія ухвалила 7-й пакет санкцій проти рф, включно з ембарго на золото», – написав у Telegram Єрмак.

Керівник Офісу проінформував наскільки російські війська бояться HIMARS, що постійно брешуть про їх знищення. «Вороги кажуть, що знищили їх, цілих шість штук. Вони так бояться, що готові жити в полоні власної брехні. Але щодня реальність приходить до них високоточними ударами HIMARS, що були «знищені» у їхніх боягузливих снах. Вражаюча ефективність, розбита військова логістика росіян та стабільна робота наших ЗСУ – ось це реальність. Реальність, ім‘я якої – HIMARS», – наголосив Єрмак.

Прем’єр – міністр України Денис Шмигаль

Прогнози збору врожаю цьогоріч покращилися з 60 млн тонн до 65-67 млн тонн – про це повідомив Денис Шминаль за результатами селекторної наради з головами областей. «Висловив подяку аграріям, які героїчно збирають врожай, особливо в тих областях, де продовжуються обстріли та є заміновані поля. Зі свого боку держава продовжує працювати над збільшенням експортних можливостей та програмами доступного кредитування. Вже цього тижня перші заявники отримають гранти на розвиток садівництва, теплиць, на розвиток переробки», – написав у Telegram Шмигаль.

Також прем’єр обговорив з очільниками областей поточну ситуацію з опалювальним сезоном. «В Україні та в Європі усі розуміють, що росія буде продовжувати енергетичну війну, використовувати газ як гібридну зброю, а тому ми готуємося до будь-яких сценаріїв проходження осінньо-зимового періоду. Ми готові оперативно реагувати на обґрунтовані потреби регіонів у додаткових ресурсах», – заявив Шмигаль.

«Як повідомили в Мінрегіоні, плановий показник готовності об’єктів до опалювального сезону на 1 серпня становить 60%. Загалом країна рухається в межах плану (56-58%), деяким областям дано завдання прискоритися»,  – повідомив прем’єр.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба

Дмитро Кулеба в інтерв’ю Укрінформ заявив на принциповій позиції щодо Кримського питання. «Ми хочемо послати дуже чіткий сигнал: навіть якщо ворог знову стоятиме під Києвом, ми все одно будемо планувати деокупацію Криму. Що б не було і як би не було складно, ми завжди повинні думати стратегічно – прийде момент, коли ми деокупуємо свої території. І саміт Кримської платформи – це сигнал якраз про це…у деяких столицях усе ще є неформальний наратив, що «Крим – це, безумовно, Україна, але ви з Кримом особливо обережно, тому що це оголений нерв росії». Тому ми хочемо ще раз застовбити, що Крим – це Україна, і ми будемо говорити про нього що захочемо і робити що захочемо. Це принциповий момент», – наголосив Кулеба.

Також Кулеба прокоментував слова Пєскова щодо прагнення врегулювання конфлікту дипломатичним шляхом. «Немає нічого більш цинічного, ніж те, що поплічники путіна говорять, що росія готова до мирних переговорів. Цю «готовність» ми чуємо і бачимо щодня: артилерійські удари, ракетний терор проти мирного населення, масові злочини. росія залишається зосередженою на війні, все інше – лише димова завіса», – заявив він.

Крім цього, Кулеба заявив, що глобальна продовольча безпека є важливою для України. «Чергові судна з українським зерном завантажені та готові до відправлення. Якщо Росія виконуватиме свої зобов’язання в рамках зернової ініціативи за посередництва ООН, вони охоплять іноземних споживачів і допоможуть приборкати ціни на продовольство та запобігти голоду. Україна залишається відданою боротьбі з глобальною продовольчою безпекою», – заявив Кулеба.

Заступник міністра закордонних справ України Микола Точицький

Микола Точицький взяв участь у відкритті 10-ї Оглядової конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ОК ДНЯЗ). Точицький у своєму виступі наголосив, що на сьогодні росія, як ядерна держава, грубо порушила усі три «стовпи» ДНЯЗ:

  • щодо ядерного роззброєння, через неспровокований розвиток потенціалу для завдання ядерних ударів;
  • ядерного нерозповсюдження, через розширення географії розгортання ядерної зброї у зв’язку з окупацією Криму;
  • мирного використання атомної енергії, через захоплення українських ядерних об’єктів;

Член переговорної групи України, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк

Михайло Подоляк прокоментував евакуацію людей з Донбасу. «Ці люди спокійно жили у своїх будинках, виховували дітей і ходили на роботу. А потім росія вирішила «звільнити» їх, принісши на Донбас терор, смерть і руйнування. Тисячі місцевих змушені виїхати й «обнулити» своє життя, щоб не стати наступними жертвами. Такий він, «русский мир», – зазначив Подоляк.

Радник також прокоментував приїзд до росії колишнього канцлера Німеччини Шредера. «Однією рукою росія підвищує градус терору новими варварськими злочинами, іншою – запрошує до капітуляції. Шредер — знаний глашатай імперії й голос при російському-царському дворі. Якщо Москва хоче діалогу — м’яч на її полі. Спочатку — припинення вогню й відведення військ, потім — конструктив», – заявив Подоляк.

Крім цього, Подоляк наголосив на міцності союзу України із Заходом. «Росія не має важливішого завдання, ніж підірвати постачання зброї в Україну. Улюблений інструментарій КДБ – фрагментувати суспільство, сіяти сумніви та недовіру через дезінформацію та маніпуляції. Чи треба нам грати в цю гру? Точно ні. Партнерство України та Заходу – міцне як ніколи», – заявив він.